"Ostatnie chwile.Bardzo ludzkie historie" Kathryn Mannix - Książka, którą powienien przeczytac każdy!

By Pink Lipstick - 13:23:00

Czy śmierć jest czymś strasznym? Czy można nie bać się śmierci? Jak sobie poradzić po czyjejś stracie? W książce lekarza paliatywnego - Kaythryn Maxnnix, możemy przeczytać, jak wyglądają ostatnie chwile życia jej pacjentów. Autorka stara się oswoić czytelnika z trudnym dla nas tematem jakim jest śmierć. Opowiada też w jaki sposób poradzić sobie w tych trudnych chwilach. 

kathryn mannix


Jeśli miałabym Wam opowiedzieć książkę, musiałabym napisać tutaj o wszystkich przypadkach, o których pisze autorka. A jest ich aż 30. Każdy z nich opowiada co nieco o chorym, a także o samym momencie jego śmierci. I niby są to smutne historie, ale za razem ciekawe. Dowiadujemy się troszkę życiorysu pacjenta, o jego chorobie oraz o tym jak wyglądała jego śmierć. Wszystkie historie łączy to, że ludzie ci potrzebują rozmowy i wsparcia. Potrzebują tego, by ktoś wytłumaczył im, że nie mają się czego bać(choc łatwo się mówi). Potrzebują tego, by być przy nich w ostatnich chwilach. Porzebują wsparcia.

"W ciągu całego życia są tylko dwie doby, które mają dla nas mniej niż dwadzieścia cztery godziny. Spinają one księgę życia niczym okładka: rocznicę pierwszego z tych dni celebrujemy co roku, ale to dzięki temu drugiemu dostrzegamy drogocenność życia".

Bardzo dużo czasu, w ostatnich miesiącach, spędziłam w szpitalu. Kiedy byłam na sali, zmarła starsza kobieta. Nawet nie wiedziałabym o tym, gdyby nie jej córka, która o tym powiedziała. I tak sobie wtedy pomyślałam, że ta śmierć to nic strasznego. Budzisz się i juz nie wstajesz...Cierpienie pozostaje na ziemi. Ta książka mnie w tym tylko upewniła i  bardzo wpłynęła na moją psychikę. Mimo, że jest momentami smutna, to bardzo składnia do relefleksji i uczy.

Dlatego też, uważam, że książkę tę powinien przeczytać każdy, bez wyjątku. A zwłaszcza osoby, które boją się śmierci, lub chcą komuś pomóc w tych trudnych chwilach. Nie jest to pozycja łatwa, ale bardzo istotna. A czy można oswoić się ze śmiercią? Nie wiem, ale dzięki tej książce będzie to z pewnością łatwiejsze, bo jak twierdzi autorka, nie ma się czego bać...

Czytaliście tę książkę? Jaka jest Wasza ulubiona książka? 
Pozdrawiam,
Pink Lipstick

 • Share:

You Might Also Like

13 komentarze

 1. O matko. Na ta książkę muszę mieć odpowiedni nastrój.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciężki temat...ale masz rację- warto przeczytać!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jej książki, ale bardzo lubię powieści poruszające tematykę losów ludzi, którzy dąrzą do spełnienia na przekór losu.

  OdpowiedzUsuń
 4. To chyba nie jest literatura dla mnie. Wolę coś bardziej lekkiego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią zapisuje sobie ten tytuł i na pewno przeczytam tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Po taką książkę z przyjemnością sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety nie jest to ksiązka dla mnie. Nie moja tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zwykle nie czytam takich książek, ale jeśli będę miała okazję to czemu nie. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie mialam okazji czytac ale wydaje sie byc wciagajaca

  OdpowiedzUsuń
 10. chyba pewnych rzeczy lepiej nie wiedziec

  OdpowiedzUsuń
 11. Z chęcią spróbuję przeczytać tą książkę, chociaż nie jest do końca w moim stylu

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja z przykrością stwierdzam, że dawno nie miałam dłuższej chwili aby usiąść do jakiejkolwiek lektury.

  OdpowiedzUsuń
 13. nie słyszałam wczesniej o tej książce

  OdpowiedzUsuń